Mennyi memória kell a laptopba?
A megfelelő memória kiválasztása laptopunkhoz alapvető fontosságú annak érdekében, hogy hatékonyan fussanak rajta az alkalmazások és feladatok. A megfelelő mennyiségű memória segíti a laptopot a gyorsabb adatfeldolgozásban és a többfeladatos tevékenységek sima végrehajtásában. A memória kiválasztásakor figyelembe kell venni az egyéni igényeket és felhasználási célokat, hogy optimálisan ki lehessen használni a laptop teljesítményét.
Laptop memória bővítése
Hogyan fejlesszem a notebookot?
Amikor laptopot választunk, szeretnénk olyat venni, melynek hardvere hosszú időn keresztül kielégíti az igényeinket. A laptop processzorának sebessége mellett a merevlemez és a memória mérete határozza meg a futtatható programok számát és típusát. Vajon mennyi memória kell a laptopba és mennyit pakolnak be a gyártók?
Memóriatípusok
Mielőtt rátérnénk a laptop memóriaméretére, szót kell ejtenünk a memóriák típusairól. Erre azért is van szükség, mert nem mindegy, hogy milyen memóriamodulból van a laptopban 4, 8 vagy 16 GB-nyi.
A jelenleg elterjedt és használt memóriatípus a DDR, melyről manapság a negyedik generációt használják a legtöbben. Használt laptopot még vásárolhatunk DDR2-es memóriával, de az újabb notebookokban már DDR3 vagy DDR4-es memóriamodulokat találhatunk.
Tudnunk kell még, hogy kétféle form-faktorban gyártják a memóriákat, a DIMM formátum az asztali számítógépek számára készül, míg a SO-DIMM a laptopokban található memóriamodulok megjelölése.
Az utóbbi időben egy új típusú memóriával is találkozhatunk, ilyen a DDR3L, melyet ultrabookok és netbookok számára fejlesztettek ki. Ez annyiban különbözik a DDR3-tól, hogy 1,5V helyett 1,35V-ot használ, így értelemszerűen kevésbé is melegedik és takarékosabb is.
A DDR4-2400-as memória ötven százalékkal gyorsabb a DDR3-1600-nál?
A modern memóriamodulok fejlesztése a frekvencia növelése mentén folyik elsősorban. Azonban a sebességnövekedés összességében nem ilyen egyértelmű, hiszen a memória tehetetlensége is megnő, tehát az írás és olvasás közötti várakozási idő miatt a valós sebességnövekedés, ha DDR3-ról DDR4-re váltunk valójában mindössze 10 százalék, tehát laptop vásárlásakor nem kell, hogy elsődleges szempont legyen a DDR4-es memóriatípus.
Mennyi memória kell a laptopba?
A memória mennyiségére az alapvető szabály az, hogy minél több, annál jobb. Természetesen vannak határok, mely fölött már csak pénzkidobás a nagyobb memóriamodul vásárlása.
Bár elméletben a minimális Windows 10-es operációs rendszer 2 GB memóriával is elketyeg, a laptop minimális konfigurációja nem lehet kevesebb 4GB RAM-nál. Ez elegendő arra, hogy megfelelően fusson az operációs rendszer, hibátlanul működnek az irodai alkalmazások, és diszkrét videokártyával szerelt laptopok esetében még a játékok is egészen jól muzsikálnak. De ha ezeknél az alapkövetelményeknél kicsit is többet várunk gépünktől, akkor érdemes ráduplázni.
Magasabb elvárások esetében lényegében 2018-ban 8GB-nál kezdődik a vásárolt laptop memóriaigénye. Ezzel már a legtöbb frissen fejlesztett játék is megelégszik és a vírusirtó sem foglalja le az összes erőforrásunkat.
Mennyi memória kell a laptopba? 1
Mikor kell 16 GB?
A laptop memóriáját bármikor gyorsan és könnyen fejleszthetjük nagyobbra. A 8GB-tal vásárolt notebookba a budapesti laptopszervizben vásárolhatunk plusz memóriát, melyet ingyen beszerelnek azonnal. (Amennyiben a laptop alaplapja támogatja ezt a memóriaméretet.)
Mivel a memória utólag is bővíthető, ezért csak az vásároljon eleve 16 GB RAM-os gépet, aki
videoszerkesztésre, komputergrafika készítésére vagy professzionális játékra használja a laptopját,
illetve akkor vegyünk ennyi RAM-ot, ha megengedhetjük magunkat. Az idő múlásával a számítógépes programok egyre több memóriát igényelnek, tehát jól fog jönni az előre megvásárolt tartalék, de ha csak internetezésre, szövegszerkesztésre és filmnézésre szeretnénk használni a hordozható számítógépünket, a 8GB memória tökéletesen elegendő.
Összesítve:
- 4GB – abszolút minimum
- 8GB – standard megoldás, a legtöbb program és alkalmazás normális működése biztosítható
- 16GB – nagy memóriaigényű, speciális munkák elvégzéséhez szükséges, gamerek számára ajánlott
- 32GB és feljebb – szakemberek számára szükséges, speciális feladatokhoz.